Szerokie oferty ubezpieczalni na ubezpieczenia sprzętu elektronicznego

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują coraz szerszą gamę ubezpieczeń na sprzęt elektroniczny. Polisą możemy objąć dowolne urządzenie i ubezpieczyć sprzęt stacjonarny, przenośny, biurowy, telekomunikacyjny, radiowy, medyczny, graficzny, RTV, alarmowy, pomiarowy i służący do elektronicznego przetwarzania danych. Klienci mają również możliwość ubezpieczenia zewnętrznych nośników danych, a nawet samych danych. Duże sieci handlowe, jak na przykład Saturn czy Media Markt, są pośrednikami ubezpieczalni w sprzedaży polis do sprzętu elektronicznego i otrzymują za to niemałe prowizje. Dlatego też, podczas zakupu sprzętu w tych sklepach jesteśmy często namawiani do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem należy najpierw dokładnie sprawdzić, co obejmuje dana polisa. Ponadto warto zastanowić się, czy ubezpieczenie rzeczywiście jest nam potrzebne.

Kto powinien ubezpieczać sprzęt elektroniczny?

Znacząca liczba polskich przedsiębiorstw wyposażona jest w drogi sprzęt, taki jak między innymi komputery, telefony, sprzęt pomiarowy czy urządzenia podtrzymujące napięcie i klimatyzację. Firmowy sprzęt narażony jest na liczne zagrożenia, które mogą wiązać się z poniesieniem ogromnych nakładów finansowych. Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego jest zatem rozsądnym rozwiązaniem dla właścicieli firm. Po wykupieniu ubezpieczenia all risks przedsiębiorca może domagać się odszkodowania w przypadku szkód wynikłych z powodu działania wody, ognia, zjawisk atmosferycznych, kradzieży, działania osób trzecich, wad konstrukcyjnych, spięć elektrycznych czy błędów i nieostrożności pracowników.

W przypadku osób prywatnych nie istnieje większa potrzeba na ubezpieczanie całej elektroniki. Co prawda podczas zakupu sprzętu w sieciach handlowych sprzedawcy oferują atrakcyjnie cenowo ubezpieczenia do niemal każdego sprzętu, jednak polisy te mają zazwyczaj niewielki zakres i zawierają wiele ograniczeń. W efekcie klienci często nie otrzymują rekompensaty po wystąpieniu szkody. Ewentualny zakup ubezpieczenia powinni rozważyć użytkownicy drogich urządzeń mobilnych, którzy mają tendencje do częstego uszkadzania swojego sprzętu. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczalnią należy jednak dokładnie zapoznać się zakresem ryzyka, jaki obejmuje polisa i dokładnie przeczytać czego nie obejmuje dana polisa i czy będziemy proszeni o wkład własny.