Smartfon na raty czy od operatora?

Zakup nowego smartfona to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy tak wiele ciekawych ofert na rynku jak dziś. Operatorzy mają co roku do zaoferowania coraz to ciekawsze urządzenia za symboliczną złotówkę, ale wyższy abonament, a z drugiej strony ciągle możemy oczywiście kupić telefon na własny rachunek. W przypadku nowoczesnych urządzeń jednak nie jest to proste i czasami potrzeba rat lub małej pożyczki, bowiem urządzenia te potrafią niekiedy kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jeżeli więc cenimy sobie ich jakość, nasz dylemat będzie tym większy. Jak zatem zakupić smartfona dla siebie najkorzystniej?

Podstawa do odpowiedzi na to pytanie będzie przede wszystkim wycenienie smartfona oraz obserwacja jak bardzo straci on na wartości w okresie naszej umowy. To właśnie ta wartość powinna nam posłużyć jako podstawa do wykonania obliczeń. Zwykle w przypadku wielu sieci trafiają się istne perełki i prawdziwe okazje, które warto chwytać co pewien czas. Wtedy to mamy szansę za symboliczną złotówkę dostać jeden z flagowych modeli. Zwykle oczywiście odbije się to na kosztach abonamentu, ale w wielu wypadkach flagowce tanieją nawet po roku czy dwóch latach. Taka inwestycja może się więc opłacić. Podstawą jest naturalnie aktywne poszukiwanie promocji. Bywają okresy, w których aż roi się od niesamowicie ciekawych propozycji ze strony operatorów, którzy na co dzień doskonale współpracują z producentami smartfonów. Takie okresy to często czas przedświąteczny lub po Nowym Roku, kiedy producenci szykują się do produkcji nowego sprzętu.

Oczywiście zakupienie smartfona za gotówkę wydaje się być najprostszym rozwiązaniem, ale kiedy mówimy o naprawdę kontentych modelach, ceny również są spore. Pozostają raty. Te również są niezwykle korzystne, zwłaszcza że w wielu sklepach dostaniemy je na 0%. Oba rozwiązania mają zdecydowanie swoje plusy i minusy. W okresie szalonych promocji warto pomyśleć o smartfonie od operatora, poza tymi okresami może opłacać się zakup nowoczesnego urządzenia w systemie ratalnym. W takim wypadku zwróćmy jednak uwagę na to, by raty nie były oprocentowane.